خانه / آخرین اخبار / آشنایی با روستای ابوذر آباد شهرستان فسا

آشنایی با روستای ابوذر آباد شهرستان فسا

روستاي ابوذرآباد در ۳۰ کیلومتری جنوب شهرستان فسا واقع شده است و جزء بخش شیب کوه می باشد. روستا هم اکنون با نام رسمی ابوذرآباد شناخته مي شود . ولي زمزمه هايي مبني بر ادغام آن با دو روستاي ميانده و نصيرآباد كه در شمال و جنوب روستا واقع شده اند به گوش مي رسد و امكان تغيير نام اين روستا وجود دارد.

ابوذر آباد در يك نگاه

حدود۴۰ سال پيش مردم عشاير طايفه سدهي شيري ايل خمسه بعد از نا مهرباني هاي كه از دولت هاي مختلف حاكم بر ايران ديدند ، و پس از پشت سر گذاشتن خوشكسالي هاي فراوان و از دست دادن قسمت عظيمي از داراي خود كه همان دام (بز ، گوسفند ، شتر ) و طيور (مرغ محلي ، بوقلومون) بود و مي ديدند كه با كوچ نشيني اوضاع از اين هم بد تر مي شود و با تشويق ديگر اقوام و ايلهاي ديگر كه سابق بر اين يك جا نشين شده بودند ، تصميم به ساكن شدن گرفتند. البته اين اتفاق به يك باره صورت نپذيرفت و به تدريج به وقوع پيوست به طوري كه هنوز هم تعدادي از مردم اين قبيله در حال كوچ نشيني و دامپروري (البته نه به شكل قديم) هستند .

عشاير كه تصميم خود را گرفته بودند به دنبال مكان مناسبي براي زندگي يك جا نشيني بودند كه فاكتور هاي لازم را نيز براي آنها داشته باشد ، آنان به جايي نياز داشتند كه بتوانند همچنان مانند گذشته به پرورش دام و طيور خود ادامه دهند چرا كه آنها فن و حرفه ي ديگري نداشتند تا با آن امرار معاش كنند . به همين منظور عده اي از آنها در دامنه هاي كوه ……. در منطقه قاسم آباد نرسيده به روستاي بيدزرد كنوني ، عده ي ديگر در زاهدان (زاهدشهر كنوني) و مابقي در زمين هاي ما بين دو روستاي ميانده و نصيرآباد که ملک شخصی خودشان بود ، ساكن شدند . (صاحبان اصلی این زمین ها حاج درویشعای و حاجی نادعلی بوده اند )و آنجا را بنا به دلايلي كه در قسمت ديكر توضيح خواهم داد ابوذرآباد ناميدند. و خانواده هاي عشاير يكي پس از ديگري در اين منطقه ساكن شدند . عشايري كه ابوذرآباد را براي سكونت انتخاب كرده بودند بنا بر شواهد بهترين جا را پيدا كرده بودند چون به گفته ريش سفيدان بدليل باز بودن اطراف ابوذرآباد آنها به راحتي قادر به دامداري بودند و از اين حيث مشكلي وجود نداشت. و نيز به دليل نزديكي به روستاهاي نصيرآباد و ميانده مي توانستند مايحتاج زندگي روستايي را از آنها تامين كنند و نيز محصولات دامي خود را به آنان عرضه كنند. خلاصه اين چند دليل آنها را متقاعد كرده بود كه اينجا ساكن شوند، غافل از اينكه زندگي روستايی رو به توسعه است و نياز به جا و زمين بيشتري دارد . از طرفي دو كوره ی آجرپزي که در ضلع شرقی روستا واقع شده بود به تدریج گسترش یافت ، طوری که نزدیک به ۳۰ کارگاه کوره آجرپزی شکل گرفت و با پيشروفت صنعتي متحول شدند و در يك چشم به هم زدن تمامي ارازي شرق روستا تبديل به كوره شد. درسمت غرب روستا نيز ارازي خشك و خالي كه محل چرا و عبور دام ها بود يك سره كشت و زراع شد . در شمال روستاي ميانده در فاصله ۷۰۰ متري كه آن هم با كوره هاي آجرپزي پر شده بود وجود داشت و در جنوب روستاي نصير آباد با فاصله كمتر از۳۰۰-۴۰۰ متر واقع شده بود ، اين مانع پيشرفت و گسترش روستاي نوپاي ابوذرآباد شده بود و به همين دليل مردم راه شهر را در پيش گرفته و چند سالي است كه جمعيت روستا رو به كاهش گذاشته و پيشرفتي ديده نمي شود .

 

 

پیشینه ورزش در روستا

تمامی ساکنان کنونی روستای ابوذر آباد در گذشته (۴۰ سال پیش و قبل از آن) عشایر بوده اند و به دلیل زندگی کوچ نشینی و دامپروری خواه نا خواه فعالیت بدنی داشته اند . کوهنوردی ُ پیاده روی و سوار کاری جزء امور لاینفک زندگی مردم عشایر می باشد .

علاوه بر آن مردم در اوقات فراغت و در مراسم عروسی ها و جشن ها به تفریح و ورزش می پرداختند . از جمله وزرش های که انجام می شد عبارتند از :

الختری : یک بازی گروهی است که بازیکنان به ۲ تیم مساوی ۴-۵ نفره تقسیم شده و با یک پا به صورت لی لی کنان در صورتی که شست یکی از پاها از پشت سر در دست مخالف قرار دارد و بازیکن فقط با یک دست و یک پا به مبارزه با حریف بمی پردازد و او را سرنگون کند و مانع عبور حریف از منطقه مشخصه شود و نیز خود تلاش کند تا از آن محوطه عبور کند و برای تیم خود امتیاز بیاورد .

هفت سنگ – توپ چوغ (توپ و چوب) – چوب بنداز ( که این بازی در هنگام غروب آفتاب و تاریکی انجام می شود –

و مهم تر از همه ترکه بازی :

این بازی و یا درواعق ورزش در هنگام عروسی انجام می شود

منبع 

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشوذفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

x

حتما ببینید

58566

دستگیری بیش از ۴۰ خرده فروش مواد مخدر و کیف قاپ در فسا

به گزارش فسانا به نقل از yjc سرهنگ فرج رستمی فرمانده نیروی انتظامی شهرستان فسا ...