خانه / آخرین اخبار / آشنایی با روستای سنان از توابع بخش شیبکوه شهرستان فسا

آشنایی با روستای سنان از توابع بخش شیبکوه شهرستان فسا

آشنایی با روستای سنان از توابع  بخش شیبکوه شهرستان فسا

۱- حدود وموقعیت

  روستای سنان در۱۸ کیلومتری جنوب شهرستان فسا درموقعیت وطول ۵۳ درجه و۴۵ د قیقه وعرضجغرافیایی ۲۸  درجه و ۴۸ دقیقه قرارگرفته وارتفاع آن تا سطح دریا ۱۲۳۰متر می باشد. این روستا اولین آبادی ورودی منطقه شیبکوه وهشت کیلومتری زاهدشهرمی باشد.

مساحت کل اراضی این روستا ۱۴۹۰ هکتار می باشد.که اراضی موقوفه حدود  ۸۶ هکتار و منابع طبیعیواگذار شده۴۷ هکتار ودروضع موجود ۱۹۳۳۰۰متر مربع به کاربری مسکونی اختصاص یافته است.

 این روستا ازشمال به کوههای تنگ خمار وکوه لتی و روستای صحرارود ازغرب به امامزاده محمد(ع)کهازروستاههای اقماری روستای سنان می باشد. وتا “کوههای تل میشی” و”تل سیاه” و”کوههای قبله “(که درمجاورت و همسایگی شهرستان جهرم می باشد) از طرف شرق به روستای  کنکان و از جنوب  به روستای فدشکویه و زمینهای کمال آباد و روستای هارون وسکز محدود می گردد.

۲- تقسیمات کشوری

روستای سنان یکی از روستاهای تابع منطقه شیبکوه  شهرستان فسا واقع در استان فارس می باشد.

۳- تاریخچه روستای سنان

آنچه که مسلم است با توجه به آثار موجود وظروف سفالین باقی مانده نشان میدهد که این روستا دارای قدمت تاریخی کهن است ولی امکان تغییر نام نیز وجود دارد. ظروف سفالین وچراغهای پیه سوزاز نوع سفالین که در قسمت های معروف به “تل های ده سنان “یافت شده و همچنین تل هایی از قبیل “تل سیاه” تل چارطاق” و.. گویای این مطلب و قدمت زیاد روستا می باشد. چاههای سنگی موجود درارتفاع کوه تنگ خماروپله های سنگی اسب رو از سطح چاه تا بالای کوه و خط میخی نوشته شده بر سنگی مشکین در بالای غارو سنگرهای دیده بانی ودفاعی درست شده ازسنگ های عظیم بالای کوه واظهار نظر پیران روستا که سینه به سینه به افراد فعلی رسیده نشانگر آیین زردشت وزندگی حاکمان وقتدراین منطقه را دارد. ناگفته نماند که قسمتی از آثار موجود بدلیل نداشتن متولی بی توجهی مسئولان فرهنگی شهرستان فسا تخریب یا به سرقت رفته است.ازدیگرآثارتاریخی ومذهبی روستابقعه مبارک امامزاده محمد(ع)سنان می باشد که از نوادگان امام سجاد(ع)و پدرامام زاده حسن معروف شهرستانفسا می باشد. با این حال درکتب قدیمی المسالک والممالک ابو اسحاق ابراهیم استخری که در سال ۶۵۰ هجری قمری تالیف گردیده از سنان به عنوان روستا نام برده است. در سفرنامه  ابن حوقل که از سال ۳۱۳  (ه – ق ) آغازشده نیز ازسنان یاد شده است . در فارسنامه ناصری آمده که:سنان را دهی است سه فرسخی میانه جنوب وشرق فسا. در فرهنگ دهخدا نیز آدرس این  روستا را کنارجاده جهرم میان فسا و دره زهری در ۱۶۴۰۰۰متری شیراز یاد کرده است.

برگرفته ازمونوگرافی روستای سنان

تالیف: فرهاد رعیت پیشه

بهمن سال ۱۳۷۹

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشوذفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

x

حتما ببینید

58566

دستگیری بیش از ۴۰ خرده فروش مواد مخدر و کیف قاپ در فسا

به گزارش فسانا به نقل از yjc سرهنگ فرج رستمی فرمانده نیروی انتظامی شهرستان فسا ...