خانه / وب گردی / خواندنی ها / جاذبه های تفریحی فسا | fasa

جاذبه های تفریحی فسا | fasa

فسا | fasa (به پارسی میانه: پسا) نام شهری در ۱۴۵ کیلومتری جنوب شیراز واقع در استان فارس است. شهرهای سروستان، داراب، جهرم، استهبان در همسایگی فسا| fasa قرار دارند. قدمت این شهرستان دست کم به زمان هخامنشیان برمی‌گردد که در آن زمان نام این شهر پسه یا پسا بوده که پس از اسلام به فسا|fasa تبدیل می‌شود.

فسا|fasa را می‌توان به قدمتی بیش از ۷ هزار سال تخمین زد. از اشیاء کشف شده در سال ۱۳۹۱ در تل ضحاک و آزمایشات دانش پژوهان قدمت این شهر تاریخی را بیش از ۷۵۰۰سال قبل بلکه بیشتر پنداشته‌اند.

از جاذبه های فسا|fasa  می توان  به موارد زیر اشاره کرد.

 1. روستای تاریخی خورنگان (خرنجان) امامزاده ابراهیم (شاه دین)
 2. تل ضحاک که از آثار ما قبل اسلام است و ویرانه‌های شهر باستانی فسا است که از عهد پیشدادیان به جا مانده واین شهر تا قرن هفتم آبادبوده است که آثار باستانی زیادی بر اثر کاوش در اطراف آن بدست آمده و در موزه‌های کشور نگهداری می‌شود.
 3. آثار شهری مربوط به دوران ساسانی در حوالی روستای تنگ کرم واقع در ۱۵ کیلومتری شهر فسا بنام شهر ازبرا، مص و.. وجود داشته که آثار و بقایایی از آن باقی است.
 4. تل نعلکی واقع در جنب روستای جلیان از بخش نوبندگان که قبور ماقبل تاریخ بوده و از لحاظ مهرپرستی بررسی و اهمیت است.
 5. ساختمان نقاره خانه واقع در اول بازار شهر فسا مربوط به دوران قاجار
 6. آتشکده ساسانی که عوام آن را سنگ قنبر (سنگ سلمان) می‌نامیدند به طول ۲ متر و عرض ۰٫۵ متر که خطوط گرانبهایی روی آن حک شده و برخی آن را مربوط به دروازه شهر فسا در زمان ساسانیان بوده‌است.
 7. آتشکده سامانی مربوط به دوره ساسانی واقع در ۱۵ کیلومتری شمال فسا (غمپ آتشکده)که در اصل خنب آتشکده بوده ودر گویش محلی غمپ یا قمپ بدان می‌گویند
 8. جنگل ۱۵۰۰ هکتاری کوثر در بخش شیبکوه فسا. چهل چشمه (که سال هاست خشکیده است. – پانل
 9. میان جنگل دارای گونه‌های گیاهی بسیار ارزشمند
 10. امامزاده اسماعیل
 11. امامزاده حسن
 12. [[آستان شاهزاده قاسم> (از نوادگان حضرت عقیل (ع) و حضرت علی (ع) در مرکز شهرستان فسا)
 13. شاه ابوالفتح
 14. پارک تفریحی آزادی
 15. منطقه گلیان
 16. منطقه باستانی کوزه گرخانه (واصل آباد)، آثار باستانی تنگ مج و تنگ موردی، تل نخودی و اتلال مجاور آن (کوشک قاضی)، تل سیاه (فدشکویه) و اتلال در امتداد آن تنگ خمار (سنان) و چاه‌های سنگی در ارتفاعات مجاور سنان، بقعه سید شمس الدین (عهد صفوی)، بقعة زاهد کبیر در زاهد شهر (عهد مغول)، ساختمان نقاره خانه (شهربانی قدیم = خیابان محمدی)
 17. منطقه گردشگری امامزاده شهیدان
 18. روستای تاریخی امیرحاجیلو
 19. امامزاده شیخ صالح نوه امام حسن (ع) واقع درروستای غیاث آباد
 20. وجودآثارقدیمی وباتمدن ازشهرتیران (زاهدشهرکنونی) وهمچنین وجودآثاری ازدوران باشکوه هخامنشیان درزاهدشهرمثل جوی حقوکه ارتفاع آن به دومترمیرسدوگواهی بررونق کشاورزی درزاهدشهردارد (اطلاعات بیشتردرصفحه زاهدشهر) وگویش مردم این شهرکه به فارسی تیرانی مشهوراست ویک شیرسنگی درامامزاده زاهدکه قدمت آن به چندصدسال برمیگردد.

۲۱. امامزاده سید شمس الدین

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشوذفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

x

حتما ببینید

T1_1471916285716

آمار سرشماري استان فارس در سال ١٣٩٥ / فسا ششمین شهرستان پرجمعیت استان فارس

به گزارش فسانا بر اساس نتايج آمار سرشماري نفوس و مسكن سال ١٣٩٥ جمعیت شهرستان ...